A kábítószer sorsa a büntetőeljárás során

A rendőrség központi nyilvántartást vezet a lefoglalt kábítószerekről, koordinálja ezek szállítását, dokumentáltan intézkedik a megsemmisítésükről. A tabletta, illetve más megszámlálható formájú kábítószer gyanúját keltő anyagot nem kell darabszám szerint megszámolni, hanem a súlyát (gramm / kilogramm) kell megmérni. Ezeket az anyagokat a megtaláláskori állapotban le kell fényképezni, mely követelménytől csak csekély mennyiség esetén lehet eltérni. A lefoglalt, megmért anyagot bűnjelzacskóban kell elhelyezni és úgy kell lezárni, hogy az sérülésmentesen ne legyen felnyitható. A lefoglalásról jegyzőkönyvet kell készíteni, melynek kötelező tartalmi elemei a következők:

  • bűnjelszám,
  • kábítószer gyanúját keltő anyag leírása, valószínű megnevezése,
  • anyag megtalálásának pontos helye, ideje, ezek körülményei,
  • a lefoglalásra került anyag bruttó tömege,
  • csomagolás módja.

A lefoglalt anyagokról bűnjeljegyzéket kell készíteni, és a jegyzőkönyvhöz kell csatolni. A lefoglalt kábítószer gyanúját keltő anyagot vegyészszakértőhöz kell szállítani, legkésőbb a lefoglalást követő munkanapon.

Különbség tehető bruttó és nettó tömeg között.

  1. Bruttó tömeg:

A már hitelesen lezárt, bűnjelcímkével ellátott, szállításra előkészített kábítószert (vagy kábítószer-prekurzort) tartalmazó csomag grammban / kilogrammban meghatározott tömege.

  1. Nettó tömeg:

A kábítószer gyanúját keltő anyag csomagolás nélküli tömege.

Szakértői vizsgálat

Az ún. elővizsgálatok körébe tartozik a cseppreakciós vizsgálat. Amennyiben a teszt feketén vagy lilán jelez, valószínűleg MDMA-ról, ha narancssárgán, akkor amfetaminról, amennyiben fehéren jelez, ismeretlen anyagról van szó. Az elővizsgálatok körébe vonható emellett az oldhatóság és égés vizsgálata is. A Raman (hordozható) készülék továbbá lehetővé teszi a tiszta anyagok gyors, helyszínen történő vizsgálatát, mellyel tabletta, por és folyadék is vizsgálható, így már a helyszínen valószínűsíthető, hogy valóban kábítószert talált-e, és amennyiben igen, milyen típusút lelt fel az illetékes hatóság.

Szakértő alkalmazása tipikusan kirendeléssel történik. A szakértői vélemény előterjesztésének határideje a két hónapot nem haladhatja meg, csupán abban az esetben, ha a szakértő él azon jogával, hogy kéri a határidő legfeljebb 1 hónappal történő meghosszabbítását. A határidő meghosszabbítására egy alkalommal van lehetőség.

A lefoglalt kábítószer megsemmisítéséről a jogerős ítélet kézhezvételét követően intézkedik az illetékes rendőrségi szerv.

KÉRJEN IDŐPONTOT!

+36 (20) 806 16 06

Ha büntetőeljárást indítottak Ön ellen, gyanúsított, vagy már vádlottként áll a bíróság előtt vegye fel a kapcsolatot Dr. Janklovics Ádám büntetőügyvéddel!

Ezt a honlapot a Dr. Janklovics Ádám Ügyvéd a Magyar Ügyvédi Kamarában bejegyzett iroda tartja fenn az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt www.magyarugyvedikamara.hu honlapon találhatóak.

© Az oldal tartalmát szerzői jog védi, annak másolása és felhasználása csak a "Janklovics & Partners" hozzájárulásával lehetséges.
Copyright 2016-2021. Janklovics & Partners Minden jog fenntartva!

Dr. Janklovics ÁdámEz a weboldal Dr. Janklovics Ádám oltalma alatt áll. Kifejezett írásos hozzájárulásom nélkül tilos a weboldal tartalmának másolása, változatlan vagy nagymértékben hasonló tartalmú átvétele, ami magába foglalja mind a szöveg, mind a képi megjelenést, weboldal elrendezést, grafikát, és a pdf kiterjesztésű oldalakat is. Másolt oldalnak minősül legalább egy bekezdés változatlan átvétele, vagy az általam írt- szerkesztett szöveg, cikk nagymértékű hasonlósága. Jelen szabály megsértése esetén 300.000 Ft kötbért számlázok a másolt oldal tulajdonosának, üzemeltetőjének (anyagom átvevőjének), vagyis a jogtalan felhasználónak. A bizonyításhoz internetes tartalomtanúsítást használok, amit minden esetben közjegyző hitelesít, így az közokiratnak minősül. A közjegyzői díjat a jogtalan felhasználóra hárítom.