A kábítószer birtoklás és büntetés olyan téma, amely kábítószer fogysztók többségét érinti.
A kábítószerekkel kapcsolatos bűncselekmények közül a kábítószer birtoklás a leggyakrabban előforduló bűncselekmény.

A birtoklás körébe tartozik a sima fogyasztói magatartás, ami az elterelés elvégzésével büntetlenséget eredményez, de ezen tényállás alapján felel az is, aki jelentős mennységű kábítószert őriz meg. A kábítószer birtoklása és büntetése igazodik a lefogolat kábítószer mennyiségéhez, annak tiszta hatóanyag tartalmához. 

Magyarországon, ahogy majdnem minden másik európai államban, a kábítószerek büntetőpolitikai megfontolásai hasonlók, a legtöbb állam tiltja az azzal kapcsolatos bármilyen magatartást, viszont a kábítószer birtoklása és annak büntetése országonként változik. Ezen magatartások száma és formája természetesen rengeteg lehet, ezek kombinációja szempontjából pedig határ a csillagos ég. Azonban jó azzal tisztában lennünk, hogy melyik magatartásunk tulajdonképpen melyik törvényi tényállásba is ütközik, hiszen a cselekedeteink és az adott helyzet körülményei nem minden esetben kedveznek számunkra. Ezen a témakörön belül most a kábítószer birtoklásának törvényi tényállásával és annak sokszínű magatartásaival foglalkozunk.

Mi minősül kábítószernek?

A Btk. értelmező rendelkezése ad magyarázatot arra, hogy büntetőjogi szempontból mi minősül kábítószernek.  Kábítószer: az egészségügyért felelős miniszter ellenőrzött anyagokról szóló rendelete 1. mellékletében a kábítószerek 1. és 2., valamint 2. mellékletében a pszichotróp anyagok 1. és 2. jegyzékén szereplő anyag. Fontos tudni, hogy a lista folyamatosan bűvül, különösen a pszichotróp anyagok vonatkozásában. A törvény egyes tényállásai rendelkeznek a büntetéssel, azaz a szankcióval kapcsolatban.

A védett jogi tárgy, amit az állam védeni kíván ezen cselekmények szankcionálásával, az az állampolgárok egészségének védelme és a kábítószert használók csoportjának csökkentése. A kábítószer birtoklása alatt a törvény, a tévhitekkel ellentétben azonban nem csak fogyasztást és a kábítószer tartását érti, hanem felsorol egyéb elkövetési magatartásokat is:

  • a megszerzés
  • a termesztés és az előállítás
  • az országba behozatal, az onnan kivitel vagy az ország területén való átvitel.

A Kúria Büntető Kollégiumi Véleményében (57/2007. BK vélemény) kifejtette a különböző kábítószerrel kapcsolatos magatartások megvalósításához szükséges minimum feltételeket, amelyeket, ha az elkövető teljesít, akkor bizonyossággal mondhatjuk, hogy büntetőeljárás hatálya alá fog kerülni és büntetést fognak kiszabni vele szemben.

A kábítószer fogyasztása alá így minden olyan cselekmény hozzá tartozik, amelynek közvetlen következménye az, hogy a kábítószer az adott személy szervezetébe jut.

Ezt természetesen csak egy toxikológiai vélemény lesz képes kimutatni. Fontos azonban, hogy a fogyasztás bűntetőjogi felelősségének megállapítására csak akkor kerülhet sor, ha az adott személy súlyosabb bűncselekményt nem követ el.

A fogyasztással kapcsolatban megemlíti a vélemény (ahogy a törvény is), hogy akkor is a birtoklás bűncselekményéért lesz felelősségre vonható az illető, ha azt nem maga termesztette, állította elő vagy tartotta a kábítószert, hanem mástól, de viszont saját használatára szerezte meg. Ennek alapja, hogy a bűncselekmény a kábítószer a birtokbavétellel meg is valósul, amely mind egy kábítószeres jogügylet kötésével, de sajnálatos módon mind a kábítószer „csupán megtalálásával” is megvalósul. A tartás ezzel szemben azonban a kábítószer hosszabb idejű birtoklását jelenti, amely azonban szintén e bűncselekmény körébe esik.

A kábítószer termesztése e körben az olyan növény termesztését jelenti, amely, illetve amelynek a részei szerepelnek a kábítószerek jegyzékén, és jelentősebb feldolgozás nélkül kábítószerként felhasználhatók. A növények gondozása már kábítószer birtoklás tényállásának felel meg.

Ezeket azonban külön a Büntető Törvénykönyv értelmező része és egyéb rendeletek is külön, kiemelten tárgyalnak.

A kábítószer birtoklás esetében az előállításnak pedig olyan műveletek tekinthetők a kúriai vélemény szerint, amelyek közvetlen eredménye a kábítószer.

Ezek megállapításához természetesen szintén egy szakértői véleményre van szükség, amely megállapítja, hogy adott növényi vagy pszichoaktív anyagok valóban kábítószernek minősülnek-e.

Ezeken kívül pedig a kábítószer csempészetet is e törvényi tényállási körbe sorolta jogalkotó, azaz, ha a kábítószert az országba behozzák, kiviszik vagy átviszik, az is megvalósítja a birtoklás bűncselekményét.

A kábítószer birtoklás minősített esetei

A törvény meghatározza az ezen magatartásokhoz tartozó minősített eseteket is, amelyek elkövetésével csak növeli az elkövető a büntetési tételeit. Ezen esetek az alábbiak:

  • üzletszerűen,
  • bűnszövetségben,
  • hivatalos vagy közfeladatot ellátó személyként, e minőséget felhasználva,
  • jelentős mennyiségű kábítószerre,
  • különösen jelentős mennyiségű kábítószerre,
  • tizennyolcadik életévét be nem töltött személy felhasználásával,
  • oktatási, köznevelési, gyermekjóléti vagy gyermekvédelmi feladatok ellátására rendelt épület területén, illetve annak közvetlen környezetében történt az elkövetés.

Jól látható, hogy a kábítószer birtokás és büntetés között szoros összefüggés van. Fontos még, hogy a törvény e körben is kiemelten védi a kiskorúakat és deklarálja, hogy az a felnőttkorú, aki fiatalkorú személy felhasználásával vagy oktatási, köznevelési, gyermekjóléti vagy gyermekvédelmi feladatok ellátására rendelt épület területén, illetve annak közvetlen környezetében kábítószert termeszt, előállít, megszerez vagy tart fiatalkorú felhasználásával kábítószert az ország területére behoz, onnan kivisz, vagy azon átszállít az súlyosabban büntetendő.

Enyhébben büntethető azonban a bűncselekmény azon privilegizált esete amikor az elkövető csekély mennyiségre követi el a kábítószer birtoklását. Az hogy a különböző mennyiségek között számszerűsítve mik a különbségek és az értékhatárok, azzal egy másik blogbejegyzés foglalkozik.

Természetesen ezen tényállás mellett, más kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményket is büntetni rendel a törvény, azonban ezen bűncselekményi kategóriába tartoznak azok a cselekmények, amelyek manapság a leggyakrabban előfordulnak. Ennek okán így az a legokosabb megoldás, ha a kábítószerektől minden formában távol tartjuk magunkat!

Kábítószer birtoklása és büntetése

Az alapeset büntetési tétele 1 évtől öt évig terjedő szabadságvesztés kiszabását teszi lehetővé.

A büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha

aa) üzletszerűen,
ab) bűnszövetségben,
ac) hivatalos vagy közfeladatot ellátó személyként, e minőséget felhasználva,

b) öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha jelentős mennyiségű kábítószerre,

c) öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés, ha különösen jelentős mennyiségű kábítószerre követik el a bűncselekményt.

A jogalkotó az előkészületet is büntetoi, ami bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Aki kábítószert fogyaszt, illetve csekély mennyiségű kábítószert fogyasztás céljából megszerez vagy tart, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.