Szülőként tisztában van a fiatalkorúakat érintő büntetőjogi és büntetőeljárásogi speciális szabályokkal? Milyen büntetésre számíthat a fiatalkorú elkövető? 

Általános tudnivalók

A büntethetőség az elkövető 14. életévének betöltésével kezdődik.

A büntethetőség életkor kérdése is, ez alapján megkülönböztetünk: gyermekkorú, kiskorú, fiatalkorú és fiatal felnőtt korú személyt. “A tizennégy éves korhatár megállapításának indoka, hogy a gyermekek nagyobb része ebben a korban fejezi be általános iskolai tanulmányait, és ér el olyan testi és szellemi fejlettségi szintet, amelyre tekintettel felelősségre vonható.” (Kúria Kommentárja).

Belátási képesség

Mlyen esetekben merül fel a belátási képesség vizsgálata? A gyakorlatban ez egy komplex vizsgálat, ami a fiatalkorú szellemi és erkölcsi érettségét, önkontrollját elemzi. Tizenkettedik életévét betöltött, de a tizennegyedik életévét be nem töltött fiatalkorú beszámítási képességének és a bűncselekmény következményeinek felismeréséhez szükséges belátási képességének vizsgálata érdekében a megalapozott gyanú közlését követően rendelik ki a szakértőt.

A Btk. szabályrendszere fiatalkorúakat érintően

A Btk. 105.-126.§ között tartalmazza a fiatalkorúakra vonatkozó szabályokat.

A szabályok célja nem az elkövetők büntetése, sokkal inkább előtérbe kerül speciális prevenció, vagyis a nevelési célzat.  A fiatal helyes irányba fejlődésének elősegítése.

Ennek egyik legfontosabb eszköze a pártfogó felügyelet, amely során a fiatalkorú a feltételes szabadság tartama, a próbára bocsátás próbaideje, a szabadságvesztés felfüggesztésének próbaideje, a javítóintézetből történő ideiglenes elbocsátás tartama a feltételes ügyészi felfüggesztés tartama alatt pártfogó felügyelet alatt áll.

Az alapvető rendelkezések  tekintetében a törvény 105. § (1) bekezdés kimondja, hogy

„fiatalkorú az, aki a bűncselekmény elkövetésekor tizenkettedik életévét betöltötte, de a tizennyolcadikat nem.”

A speciális prevenció részét képezi, hogy elsősorban intézkedés (például a megrovás, próbára bocsátás, jóvátételi munka, pártfogó felügyelet, kiszabása stb.) kiszabása a cél, szabadságvesztés csak abban az esetben, ha más módon nem érhető el a büntetés célja.

Fiatalkorú elkövetők esetén helye van tevékeny megbánásnak, valamint 1-4 évig terjedő javítóintézeti nevelésnek is.  Azonban csak azzal szemben rendelhető el, aki az ügydöntő határozat meghozatalakor még nem töltötte be a 20. életévét.

Szabadságvesztés fiatalkorúakkal szemben

Fontos különbségeket tartalmaz a Btk. a felnőttkorú bűnelkövetőkhöz képest. A szabadságvesztés generális minimuma 3 hónap helyett 1 hónap. A kiszabható leghosszabb időtartamban pedig különbséget teszünk 16. életévét be nem töltött fiatalkorú és 16. életévét betöltött elkövető között. Az első esetben, ha a bűncselekmény életfogytig tartó szabadságvesztéssel büntethető, a maximum 10 év, a második esetben 15 év, 10 évet meghaladó tartamú szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény 16. életévét betöltött elkövető esetén 10 év a maximum kiszabható szabadságvesztés. Az  5 évet meghaladó esetén 16 évet betöltött és be nem töltött elkövető esetén is 5 év a maximum.

A végrehajtási fokozatban is megjelenik két speciális forma: a fiatalkorúak börtöne, valamint a fiatalkorúak fogháza. Itt kell figyelembe venni a halmazati és összbüntetés szabályait, korlátozások jelennek meg annak tekintetében, hogy mi a maximum szabadságvesztés, ami kiszabható a fent említett esetekben.

Büntetések és intézkedések fiatalkorúakkal kapcsolatban

A szabadságvesztés

kapcsán felmerülő 16 éves korhatár további intézkedések és büntetések esetén is megjelenik, ilyen a közérdekű és a jóvátételi munka, amelyet csak akkor lehet kiszabni, ha az elkövető a határozat meghozatalakor már betöltötte a 16. életévét, illetve egyezség esetén, ha az egyezség jóváhagyására olyan, a bűncselekmény elkövetésekor tizenhatodik életévét be nem töltött, másik esetben pedig a 16. életévét betöltött fiatalkorú esetében kerül sor, aki az ügy, illetve más büntetőügy bizonyításához hozzájárulva az ügyészséggel, illetve a nyomozó hatósággal jelentős mértékben együttműködött, a kiszabható szabadságvesztés mértékében is különbségek jelennek meg, amelyek még így is enyhébbek, mint felnőtt elkövetők esetében.

Elzárás

Speciális szabályozás érvényesül még az elzárás esetén, amelynek legrövidebb kiszabható időtartama fiatalkorúval szemben 3 nap, leghosszabb pedig 30 nap. Pénzbüntetésnek csak akkor van helye, ha a fiatalkorú rendelkezik önálló keresettel, jövedelemmel, vagy megfelelő vagyonnal, ha ez teljesül, akkor csökkent mértékkel lehet számolni.

Foglalkozástól eltiltás fiatalkorúakkal szemben

Foglalkozástól eltiltás fiatalkorú esetén különös méltánylást érdemlő esetben mellőzni lehet, valamint kiutasításnak és közügyektől való eltiltásnak is csak meghatározott esetekben van helye, ezekkel ellenben próbára bocsátásnak bármely bűncselekmény esetén helye van.